четвер, 10 листопада 2016 р.

Уроки

Урок 1. Інформатика

Тема. Пам’ять комп’ютера.
Мета: - закріпити знання про інформацію, місце та способи збереження інформації;
- розглянути поняття “пам’ять комп’ютера”;
- повторити правила поведінки і безпеки життєдіяльності у комп’ютерному класі;
- розвивати навички роботи з мишею, пам’ять, логічне мислення;
- виховувати інтерес до інформатики.
Обладнання: картки, робочі зошити, презентація, комп’ютерна програма “Куди податись вояку”.

Хід уроку

І. Організація учнів до уроку та повторення правил техніки безпеки.
1. Ось прийшли ми знову в клас,
Де чекає комп’ютер нас.
Правила ми пригадаєм,
Щось новеньке ми пізнаєм.
Нумо сіли всі рівненько
І працюємо дружненько.
2. Техніка безпеки.
Правил безпеки дотримуйся, друже,
Тоді з комп’ютером будеш у дружбі!
Презентація «Правила поведінки і БЖ в комп’ютерному класі».
3. Розминка. Розгадування кросворду.

1 . На ніч два віконця
Самі закриваються,
А як сонце встане:
Самі відкриваються. (очі)

2 . Сопе, хропе, часом чхає,
Сюди-туди зазирає;
На морозі замерзає,
Бо одежини не має. (ніс)

3 . Дивимося ми щодня
І дорослі і малі
Нам телевізор допомага
Переглядати … (фільми)

4 . Кожен день вони із нами
Помагають слухать,
Як одне ми називаєм?
Ну звичайно ж… (вухо)

5. Є у нас в квартирі нова,
На стіні висить красива,
Вона в рамці, кольорова
Це у нас така … (картина)

6. Це інформація усім відома
Із нею працюємо в школі і вдома.
Це повідомленням не можна назвати
Іншим словом потрібно сказати. (відомості)

7. Град і сніг, метіль і злива
І погода морозлива,
Як назвати одним словом
Все, що змалку нам відомо? (явища)

8. П’ять братів: віком рівні, зростом різні. (пальці)

9. Сотня клавіш, різні знаки
Спершу учні – небораки,
А тепер раз – два і готово
Відстукали слово.
Ось де пальцям фізкультура
І це все – ......(клавіатура).

10. Він отаман хоч куди,
Має військо в два ряди,
Що його охороняє,
Ворогів не підпускає. (язик)

ІІ. Актуалізація опорних знань.
Презентація
- За допомогою яких органів чуття людина отримує інформацію?
- Як зберігається інформація в природі?
- Як зберігається інформація сучасними людьми?
ІІІ. Повідомлення теми уроку. 
Ми з вами пригадали, на яких сучасних засобах може зберігатися інформація?
(Дискета, диск, зошит, відеокасета, книга, записник, флеш-пам’ять, карта пам’яті).
Де людина може зберігати інформацію? (В пам’яті)

Комп’ютер також має пам'ять. От на сьогоднішньому уроці ми і поговоримо про пам'ять комп’ютера та пограємо в гру «Куди податися вояку». Отже, тема нашого уроку «Пам’ять комп’ютера».

IV. Вивчення нового матеріалу.
Пам'ять комп’ютера буває двох видів. Пам'ять першого виду називається оперативною. У ній зберігається інформація, потрібна під час виконання програми.

Оперативна пам’ять – пам'ять комп’ютера, яка використовується під час виконання програм.

При вимиканні комп’ютера вся інформація з оперативної пам’яті втрачається. Для її збереження використовується пам'ять другого виду.

Прикладами такої пам’яті є: гнучкий магнітний диск, жорсткий магнітний диск (вінчестер), компакт-диск, магнітна стрічка. Їх ще називають носіями інформації. Все, що записано на носіях інформації, зберігається на них після того, як комп’ютер вимкнено.

О перативна пам'ять дає змогу зчитувати і записувати інформацію значно швидше, ніж носії інформації.


Щоб скористатися інформацією, яка зберігається на носії, треба спершу помістити її в оперативну пам’ять.

Наприклад ви хочете послухати музику. Вкладаєте компакт-диск у CD-пристрій, запускаєте програму-програвач, вибираєте мелодію. Інформація з диска потрапляє в оперативну пам’ять і комп’ютер програє музику.


V. Робота з підручником с.20.
Прочитайте текст.
Скільки типів пам’яті має комп’ютер? (2)
Як називається пам'ять, яка потрібна під час виконання програми? (Оперативна)
Чи зберігається вона при вимиканні комп’ютера? (Ні)

VІ. Робота із зошитом.
Урок 9.
1. Завдання 1. З’єднайте овал з відповідними прямокутниками.
2. Завдання 2. Обведіть предмети, які є електронними носіями інформації.

Фізкультхвилинка

VІІ. Практична робота на ПК.
Сьогодні на вас чекає робота із програмою «Куди податись вояку?»
«Куди податись вояку?»
Перед вами два старовинні замки, в яких оселилися синоніми та антоніми. До стовпа з вказівниками підійшов вояк із прапором. На прапорі слово. Допоможи воякові потрапити до свого замку. Для цього прочитай слово і вкажи правильний напрямок. Якщо слово на прапорі не синонім і не антонім, вкажи напрямок «Далі».


Одна частина учнів працює за комп’ютерами, а інша виконує 3 і 4 завдання в зошиті, а потім навпаки (по 7 хв кожна група).

Релаксація.

1. Швидко поморгати, закрити очі і посидіти спокійно, повільно рахуючи до 5. Повторити 4-5 разів.
2. Повільно поводіть очима зліва направо і справа наліво, вгору-вниз і навпаки по 3 рази.
VІІI. Підсумки уроку:
- Яка пам'ять комп’ютера називається оперативною?
Оперативна пам’ять – пам'ять комп’ютера, яка використовується під час виконання програм.
- Які ви знаєте носії інформації?
Гнучкий магнітний диск, жорсткий магнітний диск (вінчестер), компакт-диск, магнітна стрічка.
Що таке носії інформації?
Носії інформації – це такі пристрої, на яких зберігається інформація окремо від комп′ютера, але відтворити її можна лише за допомогою комп′ютера.
Чим відрізняється оперативна пам’ять від носіїв інформації?
Оперативна пам’ять втрачається після відключення джерела живлення.
Розмір пам’яті відносно невеликий.
Забезпечує найшвидший доступ до інформації.


Урок 2. Читання 1 клас

ТЕМА. Закріплення звукових значень вивчених букв. Звуковий аналіз слів. Робота з дитячою книжкою. В. Сухомлинський «А хто ж вам казку розповідає, бабусю?»

МЕТА. Продовжити роботу над засвоєнням вивчених букв, їх звукових значень; поповнювати активний словниковий запас учнів; формувати навички читання слів та речень з вивченими буквами, уміння читати, розмовляти відповідно до норм літературної мови; виховувати любов до природи, старанність, почуття дружби й товариськості.
ОБЛАДНАННЯ: презентація, зошити.


Хід уроку

І. Організаційний момент

Сядьте, діти, всі гарненько,
Руки покладіть рівненько.
Голову вище підніміть,
Свої плечі розведіть.
Мені, діти, усміхніться,
Веселіше подивіться.

II. Повідомлення теми і завдань уроку


Сьогодні у нас незвичайний урок.
Сьогодні ми зробимо ще один крок
В країну відому, в країну чудову,
В країну звуків і букв нашої мови.

Сьогодні ми з вами вирушимо у незвичайну подорож, а на чому ми будемо подорожувати ви дізнаєтесь відгадавши загадку.

Через море – океан,
В сильний шторм чи ураган
Впевнено вперед прямує,
А на ньому люд мандрує. (Корабель)

Отже, ми відправляємось у подорож морськими шляхами. Готові?
— Наша подорож — до країни Букв і Звуків, які ми вже вивчили.
Ой, а що це? (Пляшка з листом)
Давайте прочитаємо, що ж там написано.

    Дорогі першокласники!

Я знав, що сьогодні ви вирушаєте у подорож і я вам підготував невеличкі завдання, щоб перевірити чого ви вже навчилися. Щоб вам легше було подорожувати я вам даю карту на якій зазначено на якому острові вам віднайти завдання.



Пірат





— Щоб добре читати під час подорожі, проведемо мовленнєву розминку.

Читання чистомовки

Діти повторюють чистомовку «луною» за вчителем, потім — самостійно.

Ато-ато-ато — чистомовок є багато.
Ті-ті-ті — та найкращі будуть ті,
Ята-ята-ята — що поможуть вам, малята,
Ув-ув-ув — ротик щоб слухняним був!

Отож перша наша зупинка на острові «Букви».

На цьому острові з’явилися жуки-буквоїди. Вони з’їли букви у скоромовці. Ми маємо допомогти відновити пошкоджені букви.

Гра «Зникла буква»

Мил* м*тися не вм*ла.

М*ла мил* з рук не змила.

— Подумайте, які саме букви полюбляють жуки-буквоїди? Назвіть їх.
— Якими звуками позначаються ці букви? (Учні називають звуки.)
— Які це звуки? (Голосні) Які ще бувають звуки? (Приголосні)
— Назвіть приголосні, які ми вивчили. ( [м], [н], [л], [в], [с])

Гра «Утвори та прочитай склади»




Фізкультхвилинка
— Ми минули острів «Букви» і наближаємося до острова «Слова».










Робота в зошитах.

Звуко-буквений аналіз слів, поділ їх на склади, визначення наголосу.
Слива, сова, лимон.


Гра «Знайди будиночки»

— Схеми загубили свої будиночки — слова. Допоможіть, з’єднайте схеми з відповідними малюнками.


IV. Робота з дитячою книжкою. 

Час рушати до останнього острова - «Речення».

До гарних книг, що навчають нас жити, належать книги В.О.Сухомлинського. (фото) – Подивіться на ці задумливі очі, скільки в них добра, тепла, розуму. Це не просто портрет звичайної людини, а портрет великого Учителя, в якого вчилися всі – і дорослі, і малі. З творами цього видатного письменника, педагога ми будемо продовжувати знайомитися на наших уроках позакласного читання в старших класах. А сьогодні ми поговоримо про його оповідання «А хто ж вам казку розповідає бабусю?»

Читання оповідання вчителем.
Про кого це оповідання?
– Ким були Миколка і Петрик для бабусі?
– Як звали бабусю?
– Яке питання задав бабусі Миколка?
– Чи отримав він на нього відповідь?

Настав час відповісти на запитання: хто розповідає бабусі казку? (Ніхто. Коли вона була маленька, то її бабуся розповідала казки їй, а тепер настала її черга)

Складіть речення за схемами.






Фізкультхвилинка


Прочитай
Мама купила Ліні нову                                    . 



Ліна мамі                                    , а мама _________. 


— Наша подорож уже добігла кінця! Ви добре впоралися з усіма завданнями. Молодці! Нам час повертатися.

V. Підсумок уроку

— Ви сьогодні були розумними, уважними, організованими мандрівниками.
— Вам сподобався урок? (Якщо так, учні піднімають синій кружечок, якщо ні — червоний.)

Презентація до уроку

Урок 3. Письмо 1 клас



Тема. Закріплення вміння писати вивчені літери. Диктант складів, слів. Розвиток зв’язного мовлення. Одяг.

Мета: закріплювати вміння писати раніше вивчені літери, склади і слова з ними; вчити спи­сувати з друкованого і рукописного текстів; вдосконалювати навички звуко-складового аналізу слів; розвивати зв’язне мовлення, увагу; виховувати охайність, старанність.

Обладнання: плакат «Правильно сиди, коли пишеш», картки з друкованими та прописними літерами, презентація.

Хід уроку

I. Організаційний момент
II. Мотивація навчальної діяльності учнів
— Сьогодні на уроці ми будемо подорожувати. А куди саме ми поїдемо, ви дізнаєтеся, відгадавши загадку Лесі Вознюк.
Взимку — чорний і сумний,
Навесні він гомінкий,
Влітку — щедрий і зелений,
Восени — жовто-багряний. (Ліс)
— А їхати ми будемо на такому транспорті, щоб вмістився увесь наш клас.
Будинок дивний знаєш ти,
Людей чимало там завжди.
Та він на місці не стоїть,
А по дорозі все біжить. (Автобус)
— А проводжати нас лісом буде його мешканець.

Він із казки, він із пісні,
Зуби в нього, як залізні,
Капустину він гризе.
Зветься звір на букву З. (Зайчик)

— Що ж, вирушаймо!

III. Повідомлення теми і мети уроку

— Сьогодні ми разом із Зайчиком повторимо написання всіх ра­ніше вивчених букв.

IV. Повторення вивченого матеріалу

— У лісі живе дуже багато звірів. І вони на вас давно вже чека­ли. Але ми знаємо, що є там і багато перешкод.

Ось і перша перешкода. Діти, це лисичка!

1 Гра «Віднови букву»

— Лисичка хитра. Вона стерла частинки букв. І хоче, щоб ми з вами їх відновили. Лисичка впевнена, що ви цього зробити не зможете. А Зайчик її переконує, що все навпаки. (На дошці зазда­легідь приготовлені частинки букв.) Ви повинні назвати букву і записати її на дошці.

— Молодці! Ви дуже добре впоралися із завданням Лисички. Вона нас пропускає.

Але з’явилася інша перешкода. Це Вовчик.

2. Повторення гігієнічних правил письма

— Він напередодні роздивлявся ваші зошити і помітив, що деякі букви у вас виходять не найкраще. Тому Вовчик нас не пропус­тить, поки ми не напишемо їх. Але перед цим розкажіть Вовчикові, як правильно сидіти за партою.

Учні повторюють правила сидіння за партою, вимог до положення зошита, тримання ручки.

3. Повторення написання великих і рядкових букв Вв («ве»), Лл(«ел»).
1) Аналіз елементів букв
2) Письмо букв у робочому зошиті

Фізкультхвилинка
— Вовчик дякує вам за гарну роботу. Тепер він повірив Зайчи­кові, що вмієте дуже гарно писати літери. Сірий нас пропускає.

4. Письмо складів

— Але перед нами наступна перешкода.

Це річка, яку нам потрібно перейти, побудувавши місток з це­глинок.

— Запишіть склади в робочі зошити.

Сли, ва, ли, мо, ни, на, ми, ло, ма

— Дуже добре впоралися ми і з цією перешкодою. Але, щоб про­йти, нам потрібно ще й слова скласти і записати. А Зайчик нам до­поможе своїми малюнками швидше відшукати слова. (Учитель ви­вішує на дошку малюнки.)

(Слива, лимони, малина, мило)

— Молодці! Ми впоралися із завданням, перейшли через міс­ток. Але за деревом на нас чекає, відгадайте, хто.

Навіть в спеку, відчайдуха,
Не скидає він кожуха.
Взимку ж холоду боїться.
Лізе до барлоги грітись. (Ведмідь)

— Ведмедик теж нам приготував завдання і, лише виконавши його, ми пройдемо далі по лісу.

Вед­медик пропонує вам виписати слова з буквою «ем».

Мак, ліс, сумка, вона, мало, Ліна.

— Ведмедик дякує нам за роботу, він нас пропускає.

5. Письмо речень
— Назустріч нам — Їжачок. Він хоче перевірити, як ми склада­ємо і записуємо речення, списуємо з друкованого і рукописного тексту.

1) Списування з рукописного тексту

— Спишіть речення, яке написав нам Їжачок.

Сава і Слава – сини. А Лана?


Фізкультхвилинка

2) Списування з друкованого тексту

— Побудуйте правильно речення. (Учитель вивішує на дошку картки зі словами, учні складають і записують речення.)

(На сосну сіла сова.)

— Ви дуже добре впоралися з цим завдан­ням у чарівному лісі. Тому Їжачок хоче дати нам цікаве завдання. Ми повинні попрацювати з вами ще в одному зошиті.

- А про що будуть наші наступні завдання вам допоможуть у цьому загадки.

Не вдягають їх хлоп’ята,
мов принцеси в них дівчата.
                                        (Плаття)

Я на блискавцi буваю,
У негоду захищаю.
                                       (Куртка)

На голову вдягаємо,
вушка захищаємо.
                                       (Шапка)

Їх на ручки одягнемо,
В сніжки гратися підемо.
                                      (Рукавички)

Не краватка він, не комірець,
А шию обіймати звик.
Та не завжди, а лиш тоді,
Коли бувають холоди.
                                       (Шарф)


А як ми назвеме все це одним словом? (Одяг)
Відкрийте сторінку 14 в зошиті.
Що зображено на малюнку?
Як назвемо одним словом?

Подивіться на 2 завдання. Домалюйте так, щоб чоловічни не були схожі один на одного. Як ми можемо це зробити7 Що ми намалюємо на першому і на другому? (футболку, шорти; штани, кофту).

Подивіться на 4 завдання. Хто зображений на малюнках? Давайте складемо речення? Скільки слів у реченні до першого малюнка? Давайте складемо речення.Скільки до другого?
Виконання 3 завдання у зошиті.
Завдання 5. Що не так на цих малюнках?

V. Підсумок уроку

— Ось завершилася наша подорож чарівним лісом. Час поверта­тися додому. Зайчик дякує нам за нашу допомогу. Він довів жите­лям лісу, що учні нашого класу впораються з будь-яким завданням.
— Написання яких букв ви повторили на сьогоднішньому уроці? — Завдання від якого звіра вам найбільше сподобалося?
— Яке завдання для вас було найскладнішим?


Презентація до уроку

Урок 4. Математика

ТЕМА. ПЕРЕВІР СВОЇ ЗНАННЯ. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ.
Мета: узагальнити й систематизувати знання учнів; розвивати мислення, навички каліграфічного письма; виховувати старанність.
Обладнання: презентація, картки для самостійної роботи, зошити, картки з цифрами.

Хід уроку 

І. Організаційний момент

II. Повідомлення теми і завдань уроку
Сьогодні ми з вами вирушимо у незвичайну подорож. А на чому ми будемо подорожувати ви дізнаєтесь відгадавши загадку.

Через море – океан,
В сильний шторм чи ураган
Впевнено вперед прямує,
А на ньому люд мандрує. (Корабель)

Отже, ми відправляємось у подорож морськими шляхами. Готові?

— Наша подорож — до країни Математики, де ми маємо з вами повторити все що вивчили.
Ой, а що це? (Пляшка з листом)
Давайте прочитаємо, що ж там написано.
Дорогі першокласники!

Я знав, що сьогодні ви вирушаєте у подорож і я вам підготував невеличкі завдання, щоб перевірити чого ви вже навчилися.
                                                                                                                                           Пірат
ІII. Повторення вивченого матеріалу

Робота на картках.
Картка 1

5 + 1 =                               3 + 3 =

7 + 3 =                               6 – 2 =

9 – 5 =                               10 – 6 =

Картка 2

10  4                                  8    2

3   7                                   5   10

6   6                                   9    3

2. Веселі задачі

• На травиці біля хати
Метушаться цуценята.
Двоє білих, наче сніг,
Троє чорних. Скільки всіх? (5)

• Появилися у квочки
Три сини, чотири дочки.
Хоч чекала на курчат,
Вийшло ... (семеро) качат.

Усна лічба


1) Лічба у межах 10 в прямому і зворотньому порядку.

2) З яких геометричних фігур складаються малюнки.



Розв'язування нерівностей


Фізкультхвилинка

IV. УЗАГАЛЬНЕННЯ Й СИСТЕМАТИЗАЦІЯ ЗНАНЬ УЧНІВ


Робота за підручником (с. 46). Перевір свої знання

Завдання 1
— Розгляньте малюнок.
— Хто сховався за парканом?
— Полічіть кроликів, які сховалися за парканом.
Завдання 2
— Полічіть яблука, що впали.
— Де більше яблук — на дереві чи під ним?
Завдання 3

— Розгляньте числовий промінь.
— Прочитайте приклад під ним.
— Від якого числа слід рахувати?
— У який бік: праворуч чи ліворуч?
— Обчисліть за допомогою числового променя.

Завдання 4
— Даринка розсипала намистинки.
— Якщо їх правильно зібрати, можна слово відгадати.
— Яке слово прочитали?
— Що таке материк? Материк – це велика ділянка суші, оточена з усіх сторін водою.

Завдання 5
— Що намальовано? Скільки цукерок? Які групи предметів можна утворити?
— Утворіть групи предметів. Порівняйте кількість їх елементів.

2. Каліграфічна хвилинка. «Конкурс красунь»
— Запишіть по рядку чисел 7; 8; 10.
Фізкультхвилинка
3. Розв’яжіть приклади.


4 +    = 9                     9 –     = 7
2 +    = 8                         – 4 = 4
   + 8 = 10                  10 -     = 5
4. Робота з монетами номіналом 5 к., 2 к., 1 к. Складання прикладу на додавання трьох доданків
5 + 2 + 1 = 8
— Якими дрібними монетами можна замінити монету вартістю 5 к.?
 (1 + 1 + 1 + 1 + 1; 2 + 1 + 1 + 1; 2 + 2 + 1)
— Скільки буде 5 к. + 5 к.?
От і добігла наша подорож кінця. Нам час повертатися додому.

IV. ПІДСУМОК УРОКУ. РЕФЛЕКСІЯ

— Які завдання виконували на уроці?
— Яке завдання сподобалося найбільше?
Молодці ви дуже гарно справилися з усіма завданнями, що я вам підготував. Успіхів вам!

Презентація до уроку