Урок 1. Літературне читання
Тема. «Не кажи, що знаєш, а покажи як умієш». «Сорочаче гніздо» (англійська народна казка).
Мета. Вчити стежити за логікою описаних подій; визначати дійових осіб, давати їм характеристику, орієнтуватися у структурі тексту; формувати читацькі уміння школярів при роботі над текстом; збагачувати словниковий запас; розвивати мовленнєву та соціальну компетентності, уміння аналізувати, обґрунтовувати, робити висновки. Виховувати наполегливість у здобутті знань та любов до рідного слова.
Обладнання: намистинки, аудіозапис “В гостях у казки”, відеозаписи птахів, презентація до уроку, картки із завданнями. Клас. 2
Тип уроку. Засвоєння нових знань (по класифікації В. А. Онищука).
Хід уроку
I. Організація класу
- Діти, до нас на урок сьогодні завітали гості. Тож давайте привітаємо їх.
Добрий день! У добрий час. Раді привітати вас! З миром зустрічаємо, щастя вам бажаємо.
- А зараз сідає краса і ніжність. А тепер сила і мужність. Працювати на цьому уроці ми будемо під гаслом... Щоб прочитати гасло, треба скласти його з розсипаних слів.
(навчати, Добре, знати, хто, хоче, все, того.) "Добре того навчати, хто хоче все знати."
- А ви хочете все знати?
- Тож налаштуймося на урок.
Посміхніться, „зніміть” посмішку зі свого обличчя долонею та „киньте” своєму сусідові. „Спіймайте” посмішку, „прикрасьте” нею своє обличчя.
- А зараз зустрічайте ще одну гостю, з нею ми помандруємо у казку. Спробуйте відгадати хто це?
Як вам витівка така:
До числа добавив "а".
Й вийшла пташка білобока,
Називається... (сорока)
- Вона прийшла до нас з подарунками. Все літо сорока полюбляла збирати різні яскраві речі до свого гніздечка, а сьогодні частинку яскравих намистинок подарувала нам. На яких записала завдання нашого уроку.
Сьогодні на уроці ми будемо:
* Літературознавцями: будемо правильно називати прочитані твори, підбирати до ілюстрацій потрібні уривки.
* Туристами: "побуваємо" на екскурсії в іншій країні.
* Логопедами: виконаємо артикуляційну гімнастику, попрацюємо з чистомовками та скоромовками.
* Читачами: будемо читати новий твір.
* Відпочивати.
* Експертами: визначимо головну думку твору та пояснимо її.
- Протягом уроку обов'язково попрацюємо в парах та групах, а також будемо доводити і обґрунтовувати свої міркування.
Але давайте вияснимо, що…
Метод «Бажано. Обов’язково. Не можна» (Міркувати, творити. слухати, відповідати, шуміти, заважати.)
ІІ. Актуалізація опорних знань.
Дітки, я хочу запросити вас у казку. Але, щоб потрапити туди – ми повинні пригадати все, що про неї знаємо (звучить музика «В гостях у казки»)
Метод «Мозковий штурм»
- Який розділ ми з вами вивчаємо? (Казка вчить, як на світі жить)
- А з якими темами ми познайомились в цьому розділі? (Українські народні казки і Казки народів Європи)
- Що таке казка? ( Вигадка, твір повчального характеру)
- Чому діти так люблять казки? (Там трапляються дивні пригоди, тварини, речі, рослини вміють говорити, казки чогось навчають)
- Що характерно для казок? (Зачин, основна частина, кінцівка).
Прийом «Незакінчене речення»
«Жили собі…»
«В одному царстві…»
«Не за високими горами, не за глибокими…» Для яких творів характерний такий початок?
- Які бувають казки? (Народні та авторські)
- Чим вони відрізняються?
- Які казки ви вже читали? (Українські народні) Назвіть їх. («Рукавичка», «Лисиця та їжак», «Цап та баран», «Півник та двоє мишенят»).
3. Робота в парах.
- Візьміть картки білого кольору. Прочитайте самостійно уривки з казок.
а) - Та вж __ йд__ , т__льки скр__єчку! Ул__з і той - с__м__ро їх ст__ ло. Та так уже т__сно, щ__ р__к__в__чк__ ось-ось р__зірв__тьс__. (РУКАВИЧКА)
б)-Тащовикажете?! Аяоцесамехотіввамсказати, щобілястароївільхививодок тетеревенятпасеться.
- Деце?
- такіпідскочилалисиця.
- Заструмочком, праворуч. Такудижви?
- Побіжу, ніколи... (ЛИСИЦЯ ТА ЇЖАК)
в) киВов як писхосяли, так аж люпика по родозі рузактисяла. А пац та ранба печбезно липіш, бизроли бісо ріньку та й вутьжи. (ЦАП І БАРАН)
д) Робота в парах. ДЕШЕФРУВАЛЬНИК
- Яке прислів'я сховалось на жовтих листочках? (Треба в кожному слові прибрати другу букву. )
Краезнкри млаолдегнрьркрі, а рлощзнуемду в наирх бтапгцаутво.
Робота з таблицею.
Діти, встановіть відповідність між ілюстрацією та назвою.
- Які казки ще читали? (Казки народів Європи – російську народну казку «Лисичка», болгарську народну казку «Виноградар та змія», білоруська народна казка «Легкий хліб»).
- А на попередньому уроці чеську казку «Собаки, коти та миші».
- Чого, діти, хотів навчити чеський народ цією казкою? (Коли щось робиш - думай про наслідки.) Назвіть дійових осіб казки. (Собаки, коти, миші.)
- Перевіримо як ви уважно читали ці казки. З яких казок ці рядки:
- Так виникла велика війна, яка триває й досі.
- Підійшов він до косаря і попросив хліба.
- Коли щось робиш, думай про наслідки.
- Побачила його лисичка – і схотілось їй рибки.
ІІІ. Повідомлення теми і мети уроку.
Проблемна ситуація
- В мене є ще одне запитання. Ми читали українські народні казки – це наші рідні. Ми чуємо їх з раннього дитинства.
- А для чого ми вивчаємо казки народів Європи? (Щоб знайомитися з культурою інших народів).
- Казка з якою ми познайомимось сьогодні склав англійський народ.
- А, що ви знаєте про Англію? (Країна в Європі, частина Великої Британії, розташована на острові.)
- Яке головне місто Англії? (Лондон)
- А чому воно головне, як ви гадаєте?
- А можливо хтось з вас чув щось про цю країну чи бачив якісь архітектурні пам'ятки? Давайте я вам допоможу, а то, можливо, хтось і бачив деякі з них але згадати не може.
- То що ж це за вежа така? Як вона зветься? (Біг-Бен) Дітки, це найточніший годинник в Англії, а в 2008 році оголошений найпопулярнішою визначною пам'яткою.
- А це що за такий герой? (Робін Гуд - боровся за справедливість — грабував багатих лицарів і священиків, віддаючи здобич біднякам. Його вважають національним героєм Англії. )
- А щоб здогадатися про кого казка – виконайте завдання. Прочитайте назви птахів.
Вправи на розвиток фонетичного сприймання. (Діти читають назви птахів на малюнках, визначають спільний звук (с – соловей, сова, ластівка, снігур, синиця).
Станція “Юні натуралісти”. Наші маленькі юні дослідники підготували невеличкі відомості про деяких птахів із даної казки. (Виходять учні зі своїми повідомленнями) Перегляд відео.
І. Довжина тіла сороки близько 50 см, розмах крил - 90 сантиметрів. Голова, крила і хвіст сороки чорні із зеленуватим вилиском, а живіт, плечі та боки білі. Тому сороку і називають білобокою. Відомі випадки, коли сороки хапали металеві ложки, ключі й інші речі і відлітали з ними, щоб потім заховати куди-небудь в затишне місце.
ІІ. Чорний дрізд – майстер підбирати різні звуки. Своє вокальне соло він нерідко прикрашає свистом, яким хазяї підзивають до себе своїх собак, виском автомобільних гальм, свистом чайника або дзвінками телефонів.
ІІІ. Сови чудово пристосовані до свого способу життя. А спосіб життя в них доволі своєрідний: літають вони вночі і живляться дрібними ссавцями. Переважно — мишоподібними гризунами. Тут, передусім, необхідно згадати про їхні великі очі, саме завдяки їм сови можуть бачити в майже цілковитій темряві.
ІV. Чи знаєте ви, що в народі горобців називають «домушками»? А все тому, що горобці мешкають поблизу людського житла. Горобці воліють приймати пісочні ванни. Вони повністю занурюються в вапно піску і чистять там своє пір’я від всіляких паразитів. Люди говорили, що горобці в піску — на дощ. Однак, це всього лише міф, який ніколи і ніким не був підтверджений.
ІV. Чи знаєте ви, що в народі горобців називають «домушками»? А все тому, що горобці мешкають поблизу людського житла. Горобці воліють приймати пісочні ванни. Вони повністю занурюються в вапно піску і чистять там своє пір’я від всіляких паразитів. Люди говорили, що горобці в піску — на дощ. Однак, це всього лише міф, який ніколи і ніким не був підтверджений.
V. Шпак звичайний – птах перелітний. В Україні гніздиться по всій території. На зимівлю відлітає у серпні-вересні в Малу Азію та Північну Америку, на південь Європи. Прилітає досить рано весною, коли на полях подекуди лежить сніг.
IV.
Сприйняття
й первинне усвідомлення учнями нового
матеріалу.1. Дихальна вправа:
- Для того, щоб вчитися правильно і виразно читати, нам потрібно вміти правильно дихати. Тому першою вправою нашої мовної розминки буде дихальна вправа:
Вдих носом – видих ротом.
Вдих ротом – видих носом.
Вдих носом – видих з промовлянням слів: «Незабаром зима!»
2. Читання чистомовки.
- Ми навчилися правильно дихати, а тепер нам треба розім'яти язичок.
Читання чистомовки.
До-до-до, до - до - до - мостить пташка гніздо.
Ді - ді - ді, ді - ді - ді - пташенята в гнізді.
Да - да - да, да - да - да - лізе кіт до гнізда.
Ду - ду - ду, ду - ду - ду - жовтороте вкраду.
Де - де - де, де - де - де - ой, рятуйте, вкраде!
Ди - ди - ди, ди - ди - ди - пташенят не кради!
3. Читання казки вчителем.
- Але перед тим як я почну читати вам казочку, подумайте над таким запитанням:
- Що краще за всіх вміла робити сорока?
- Отож, сіли всі рівненько і уважно мене слухаємо.
- А знали ви про це раніше?
Словникова робота.
- Давайте разом з вами прочитаємо подані слова і знайдемо їм тлумачення.
Тлумачення незрозумілих слів
абияк тоненька гілочка
глузд твердо пообіцяла
прутик як - небудь
заприсяглася розуміння
торочить кмітливість, тямущість
тяма говорить
- А тепер виберіть з цих слів слово у якому звуків менше ніж букв. (Торочить) А чому?
- А давайте доберемо синоніми до слова торочить? (Говорить, балакає, каже, розмовляє)
- А тепер взяли олівчики в руки і прочитайте текст самостійно у півголоса, відмічаючи в тексті незрозумілі вам слова.
Прутик — тонка, гнучка гілочка.
Хворостинка -довга тонка зрубана або зламана гілка, лозина.
Обідок — те, що оточує смугою щось.
Розгнівалась — роздратувалась, розсердилась.
Трісочка - маленький шматочок деревини.
5. Повторне читання казки вголос „Ланцюжком”
- Які птахи згадані у казці? (Дрізд, сова, горобець, шпак, горлиця).
- Чи навчився хтось з них робити гніздо так майстерно, як сорока?
6. Аналіз змісту з елементами вибіркового читання.
Сорока нам принесла на урок запитання, вона хоче перевірити чи уважними ви були.
- Коли відбулися події, описані у казці? (За давніх давен)
- Хто з птахів відлетів першим? (Дрізд)
- Що сказала сова? (Я вже знаю, як його робити)
- Хто не витерпів і полетів після сови. (Горобець)
- Хто не дослухав розповіді сороки після горобця? (Шпак)
- Хто залишився останнім учнем сороки? (Горлиця)
- Що заприсяглася сорока? Прочитайте.
7. Аналіз якостей сороки.
- Так якою перед нами постає сорока.
Сорока роботяща, недотепа, терпелива, брехлива, відповідальна, нетерпляча
8. Тестове завдання.
- А зараз попрацюємо з тестовими завданнями.
1. Хто був майстер вити гнізда
а) сорока
б) горлиця
в) дрізд
2. Птахи не навчились вити гнізда, як сорока, бо
а) не вистачило прутиків
б) не вистачило терпіння дослухати науку до кінця
в) були зайняті іншою справою
3. Чого заприсяглася сорока
а) допомагати і далі птахам будувати гнізда
б) виховувати пташенят інших птахів
в) більше ніколи нікого не вчити
9. Вправи на розвиток уміння швидко орієнтуватись у тексті:
Гра «Дочитай речення»
Зібрала вона всіх птахів … почала вчити.
Відтоді всі дрозди роблять свої гнізда… на зразок млинця.
Ось чому сови не навчилися робити … кращих гнізд.
Потім сорока назбирала пуху та пір’я і … вистелила гніздо.
А нетерплячі птахи один за одним … відлітали геть.
V.
Осмислення, узагальнення
й систематизація знань.
1. Визначення головної думки казки. Чого вчить казка? (Вміти слухати)
Від чого хотів застерегти людей англійський народ, розповівши цю історію?(Від помилок)
2. Читання казки в особах.
3. Скоромовки (зелені картки)
- Робота в групі. Вибрати і прочитати скоромовку в якій є назва птаха.
VІ.
Підведення
підсумків уроку.
- Проочитайте прислів"я, переставивши склади. Яке з них виражає основну думку казки? тоХ габато бироть, ойт тобага зєна
бреДо гото тивчи, хот охеч све тизна.
оХт абагот ритьгово, тйо ламо твотьри.
(Хто багато робить, той багато знає.
Добре того вчити, хто хоче все знати.
Хто багато говорить, той мало творить.)
- Наша гостя сорока хоче взяти у вас інтерв'ю.
На уроці я дізналась…
Мені сподобалось…
Що ми запам'ятали…
VIІ. Повідомлення домашнього завдання.
1) Читати казку в особах і переказувати.
2) Для допитливих: перглянути вдома раніше прочитані казки. Яка з них подібна до цієї. Чим саме?
Презентація до уроку
- Кого звірі вже не хотіли впускати?
Урок 2. Літтературне читання
Тема. Українська народна казка «Рукавичка».
Мета: поглиблювати знання дітей про казку як вид усної народної творчості. Працювати над виразним, правильним читанням; розвивати навички читання тексту в особах; правильно інтонувати речення, переказувати казку близько до тексту, розвивати зв’язне мовлення, мислення, артистичні здібності учнів. Виховувати дружбу, любов до природи.
Обладнання: індивідуальні складові таблиці для розчитування, картка для читання «Без зупинок», картка з анаграмами, мікрофон, малюнок рукавички, ілюстрації до казки, ПК із проектором та мультимедійним екраном, підручник Літературне читання для 2 класу.
Тип уроку: комбінований (по класифікації В. А. Онищука).
Клас. 2
Хід уроку
І. Організація класу.
Емоційний настрій на урок.
Продзвенів дзвінок,
Починається урок.
Учитель посміхається,
Школярики стараються.
Працюватимемо старанно,
Щоб побачити в кінці,
Що у нашім другім класі
Діти просто молодці.
Вчитель:
- Кому дозволено сісти першим? (Дівчаткам)
- Так, спочатку краса, а потім – сила.
- А тепер пригадайте правила роботи на уроці.
- Сидимо – (учні доповнюють: рівно).
Працюємо – (старанно).
Читаємо – (правильно і виразно).
Відповідаємо – (чітко).
ІІ. Перевірка домашнього завдання.
ІІІ. Перевірка раніше засвоєних знань.
1. Казкова вікторина.
2. Тест за прочитаними творами.
3. Вправи для вдосконалення навичок читання.
а) Мовна розминка.
Фонетична зарядка.
Вчитель:
– А де ж наш пустун-язичок?
Заховався за біленький тиночок,
Ліг на бочок і мовчок.
А ми його зараз розбудимо.
- Поплямкали губками.
- Поклацали зубками, щоб міцнішими були.
- Посичали гускою: с – с – с.
- Подзижчали комариком: дз – з – з.
- Подирчали трактором: др – р – р.
- Пошуміли вітерцем: ш – ш - ш.
б) Розчитування за складовою таблицею.
в) Читання слів «Без зупинок»:
рис – приз кіт - кріт
сук – стук оси - коси
мак – смак зал - залп
тук – стук рис – приз
г) Робота над скоромовкою
Щіткою чешу щеня,
Буде чистим пес щодня.
ІV. Мотивація навчальної діяльності учнів.
Вступне слово вчителя.
- А як вам сьогодні відпочивалось вночі? Які сни наснилися? Можливо хтось приходив до вас у гості?(відповіді дітей).
- А до мене сьогодні вночі приходила казка. Ось предмет, який вона залишила для вас. Подивіться. (на екрані малюнок рукавички, слайд 4)
- Що це таке? (рукавичка) А навіщо вона потрібна? А як називається казка , в якій цей предмет зустрічається? А чому саме рукавичка?
- Тож сьогодні ми з вами познайомимось з цією казкою та з її головними героями.
- Подумайте і скажіть чого б ви хотіли навчитися на уроці.
«Мікрофон включено» ( говорять і передають один одному)
V. Повідомлення теми та визначення завдань уроку.
VІ. Сприймання, узагальнення і систематизація знань учнів.
Робота над казкою «Рукавичка»
1. Читання казки вчителем, використовуючи комп’ютерну презентацію.
- Діти, вам сподобалась ця казка?
- Чим вона вам сподобалась? Що зацікавило?
- Яких героїв казки ви запам’ятали?
- Де взялася в лісі рукавичка?
2. Фізкультхвилинка
Руки-лапки розвели,
Щоб іще набратись сили –
Догори їх підняли,
На підлогу дружно сіли,
Кулачками покрутили,
Лапки-ніжки підтягли,
Разом руки опустили.
І руками обняли.
Опустили на коліна,
Піднялися, рівно стали,
Хай рівненькі будуть спини.
Нахилилися помалу,
Головою покрутили,
Нижче, нижче, як один,
Вправо, вліво подивились.
Щоб дістатись до морквин.
3. Словникова робота.
шкряботушка біжить
скрекотушка де не взявся
побігайчик вилазить
сестричка суне
братик вліз
іклан плигає
набрідь прибіг
- Прочитайте слова, правильно наголошуючи.
- Що об’єднує слова першого стовпчика?
- Що об’єднує слова другого стовпчика?
4. Читання казки учнями (мовчки).
- Чи в повному об’ємі казка у підручнику?
- Якої частини немає?
5. Логічний розбір казки. (Працюють «Центри»)
Центр «Читайлик»
Вчитель:
Знаємо! Це цікаво!
- Прочитайте за порядком назви тваринок, що оселилися в рукавичці.
- Прочитайте, хто третім попросився в рукавичку?
Вчитель:
Зуміємо!
- Прочитайте анаграми і розплутайте порівняння:
дужий, як силиця
вірний, як цаєзь
швидкий,як імдевдь
кучерявий, як басока
хитрий, як ранба
голодний, як квов
- Які з цих тварин не є героями казки «Рукавичка»?
- Чи можна в рукавичці помістити дідову собачку?
Центр творчості
Вчитель:
Фантазуємо! Творимо!
- Скласти діафільм, словесно намалювати кілька кадрів до казки (робота в парах).
- Пригадайте, як закінчилася казка. Розкажіть її кінець.
А тепер давайте продовжимо казку. Куди ж тваринки пішли зимувати? (З тих пір ведмідь зимує в барлозі, лисиця - в норі тощо).
Мовний центр
Вчитель:
Спробуємо!
- Хто з героїв казки заховався за слова? (на дошці)
- о – = о = (ведмідь)
- о – о = о (лисиця)
- о = о = (заєць)
Математичний центр
Вчитель:
Зможемо!
- Скільки всього звірів було в рукавичці? Назвіть їх.
- Хто прийшов перед вовком?
- Хто прийшов п’ятим?
- Хто прийшов перший, а хто останній?

- Молодці! Ви змогли! Ваш клас дружний, а дружба гори верне!
6. Спостереження за мовою казки.
- Прочитайте початок казки. А як по-іншому починаються казки? Переробіть початок.
7. Розвиток зв’язного мовлення.
- Розгляньте малюнок (підручник с. 35)
- Кого з героїв художник не зобразив?
- Пригадайте, як закінчилася казка? Розкажіть її кінець.
8. Інсценізація казки.
VІІ. Підсумок уроку.
- Яку казку ми прочитали
- Чого вона нас вчить?
Послухайте віршик, який також називається «Рукавичка», і скажіть, чому ж хлопчику не вдалось поселити когось у рукавичку.
Рукавичка
Вчора Галочка-сестричка
Казку прочитала,
Як у лісі рукавичка
Звірам домом стала.
Я покинув рукавичку
За городом, там, де ліс,
Та ні зайчик, ні лисичка,
Й вовк у неї не заліз.
Мабуть, дуже замала
В мене рукавичка?!
Взяв у мами зі стола,
З ліжка – у сестрички.
Рукавичок, мабуть, з п’ять
В ліс відніс –
Хай звірі сплять.
Я не знаю, як було,
Як у лісі сталось,
А мені не повезло –
Від усіх дісталось.
- Чому ж хлопчику дісталось? Що він не зрозумів?
VIІI.Домашнє завдання.
- Виразно читати казку в особах.
- Намалювати ілюстрації до казки.
Урок 3. Літературне читання
Тема. Урок узагальнення знань за розділом «Із скарбниці казкарів світу».
Мета: перевірити й узагальнити вивчене про казкарів світу та їхні чарівні казки; систематизувати знання змісту найпопулярніших казок із світової скарбниці; вдосконалювати вміння визначати моральні проблеми, які розв’язуються у цих творах; розвивати зв”язне мовлення, увагу; виховувати прагнення творити добро, долати зло.
Обладнання: картки із завданнями.
Тип уроку: узагальнення і систематизації знань (по класифікації В. А. Онищука).
Клас. 3
Хід уроку
I. Організаційний момент.II. Мовленнєва розминка.
1. Робота над скоромовкою.
ДЖМЕЛІ
Де цвіту рясне гілля,
Ви побачите джмеля.
Він кружляє між гілок
Та й розносить скрізь пилок.
Потрудилися джмелі —
Більше яблук на гіллі.
2. Гра «Відгадай, хто це»
Цвірінь-цвірінь — ... (горобчик).
Кар-кар — ... (ворона).
Тьох-тьох — ... (соловей).
Тук-тук — ... (дятел).
Ціть-ціть — ... (щиглик).
Ку-ку — ... (зозуля).
Кря-кря — ... (качка).
Га-га-га — ... (гуска).
3. Читай весело. Запамятовуй!
МУЗИКИ
У танок пішла Маринка —
Захиталась материнка.
А коники-стрибунці
Б’ють у срібні бубонці.
Зайчик вискочив із жита,
Став у дудочку сурмити.
О. Палійчук
III. Мотивація навчальної діяльності школярів.
ІV. Повідомлення теами, мети, завдань уроку.
V. Узагальнення й систематизація вивченого матеріалу.
1. Гра «З’єднай назву казки та країну її народження»
«Шипшинка» Італія
«Пригоди Піноккіо» Швеція
«Про Карлсона, що живе на даху» Німеччина
2. Гра «Відгадай героя, назви казку та його автора»
А що це у вас у руках так весело крутиться? (Королівна. Брати Грімм «Шипшинка»)
Сьогодні я послухаю музику, а завтра піду до школи. Школа ніде не дінеться. (Піноккіо. Карло Коллоді «Пригоди Піноккіо»)
Ні, спочатку мені треба їх трошки оглянути, перевірити запобіжні клапани тощо. Спокійно, тільки спокійно! Днями ти її матимеш. (Карлсон. Астрід Ліндгрен «Про Карлсона, що живе на даху»)
Фізкультхвилинка
3. Гра «Шифрувальники»
— Прочитайте деформований текст. Відгадайте загадку. ХТО ЦЕ?
Маньлекий тийвсто чоквічоло з миленьпухки румаки. На житові призлибно тропи папу — кдзиґу. На снипі — мочиктор. (Карлсон)
4. Робота в парах
— Відновіть букви, які розкидав вітер. Відгадайте загадку.
До шк_ли з букв_рем крок_є
Хлоп_ д_рев’яний,
Потр_пляє заміс_ ш_ли
У те_тр ля_ковий.
Як на_вається ця кни_ка?
Як зо_ть цьо_ хлоп_ська? (Піноккіо)
5. Гра «Чи уважний ти читач?»
1) Шарль Перро є автором казки:
а) «Горбоконик»;
б) «Піноккіо»;
в) «Кіт у чоботях».
2) Хто написав казку «Горбоконик»?
а) Астрід Ліндгрен;
б) Петро Єршов;
в) брати Грімм.
3) Поєднайте слова, близькі за значенням.
Чатував великий
Челядь чекав
Замашний слуги
4) Назвіть автора і казку, герой якої називав себе найкращим літуном, машиністом і мотористом.
VІ. Підсумок уроку.
Всі ви, діти, молодці,
Гарно працювали.
Але дзвоник пролунав,
Він мені і вам сказав,
Що урок вже час кінчати,
Треба йти відпочивати.
VIІ. Домашнє завдання.
Відповідати на запитання в кінці розділу (с. 158).
Урок 4. Літературне читання
Тема.
Українська
народна пісня «Ходить гарбуз по городу».
Мета:
поглибити знання учнів з теми «Усна
народна творчість», вчити дітей називати
дійових осіб, давати їм характеристику,
працювати над художніми засобами пісні,
розвивати навички виразного читання,
виховувати любов до народної пісні.
Тип
уроку: засвоєння навичок
й умінь (по класифікації В. А. Онищука).
Обладнання:
малюнки дині, буряків, бобу, бараболі,
огірків, гарбуза, бейджики дійових осіб
пісні, малюнок городу, кросворд.
І.
Організація класу.
Дзвоник
всім нам дав наказ:
До
роботи взятись враз!
Розпочнемо
свій урок,
Тож
назад не зробиш крок.
Будемо
ми трудитись гарно,
Не
мине й хвилини марно.
Розчитування
напівголосне за власними книжечками.
ІІ.
Актуалізація опорних знань.
— До
якого уроку приготувалися? (До
уроку читання.)
— Що
вивчали на минулому уроці? (Українську
народну казку «Кобиляча голова»).
ІІІ.
Перевірка домашнього завдання.
Тест.
1. Дід і баба...
а)
були самотні
б)
мали кожен свою доньку
2.
Дідова дочка…
а)
все пряде
б)
цілий день спить
3.
Баба сказала дідові…
а)
щоб він видав свою дочку заміж
б)
щоб він повів кудись свою дочку, щоб
вона хліба дурно не їла.
4.
У лісовій хатці жила…
а)
кобиляча голова
б)
Баба-Яга
5.
Як поводилась дідова дочка у хатці?
а)
лягла спати
б)
робила те, що її просила кобиляча голова
6.
Якою була поведінка бабиної дочки у
хатці?
а)
не хотіла слухати кобилячої голови
б)
все помила і поприбирала.
Взаємоперевірка
робіт.
ІV.
Мотивація
навчальної діяльності.
Кросворд
«Овочі»
1.
2. У темній я живу коморі, а коса моя надворі. (Морква).
3. Мене смажать, мене варять,
Хоч
отрутою кроплять.
Всі
мене їдять і хвалять,
Звати
мене як? (Картопля).
4. Ми
цукрові, ми кормові,
Є
брати у нас столові.
Ми
зростаємо рядками
Люди
звуть нас … (Буряками).
5. Він
гарненький, чепурненький
І
на личко червоненький.
Овоч
гарний на городі
Хто
ж він, друзі, цей сеньйор?
Ну,
звичайно … (Помідор).
V.
Повідомлення
теми і мети уроку.
Сьогодні
ми здійснимо подорож до казкового
городу. А хто там мешкає дізнаємось
опрацювавши українську народну пісню
«Ходить гарбуз по городу».
VI.
Вивчення
нового матеріалу.
Словникова
робота.
Бараболя,
піддержа, свояки, перістий
— Послухайте
і назвіть дійових осіб пісні.
Слухання
твору. (Відповіді учнів).
— Прочитайте
пісню мовчки.
— Який
настрій пісні? (Весела,
жартівлива).
— Які
інтонації переважають у розмові овочів?
— Яким
тоном треба читати слова автора? Гарбуза?
Гарбузових родичів?
VII.
Первинне застосування
придбаних знань.
Вправи
на розвиток читання.
— Я
пропоную вам малюнок дійових осіб пісні,
а ви повинні знайти і прочитати стовпчик,
де цей овоч згаданий. (Малюнки
прикріплюю до дошки).
Вправа
«Дослідники».
— Скільки
разів у пісні зустрічається слово
«гарбуз»? (12).
— Відшукайте
рими до слів, малюнки яких прикріплені
на дошці. (Диня – господиня, буряки –
свояки, біб – рід, бараболя – квасоля,
огірочки — дочки).
Фізкультхвилинка.
Раз,
два, три, чотири, п’ять
Час
прийшов відпочивать.
Тож
піднімемо руки вгору,
Ніби
глянемо на зорі.
А
тепер всі руки в боки,
Як
зайчата – скоки – скоки!
Десять,
дев’ять, вісім, сім
Час
за парти нам усім.
VIII.
Застосування учнями знань і
дій у стандартних умовах з метою засвоєння
навичок.
а
) Творче застосування знань.
- Читання учнями пісні мовчки « Бджілкою».
- Читання учнями пісні мовчки « Бджілкою».
-
Гра « Актори»
- Читання « ланцюжком» строфами.
- Настанова: Читаючи строфу намагайтеся грати роль певної дійової особи.
- Читання « ланцюжком» строфами.
- Настанова: Читаючи строфу намагайтеся грати роль певної дійової особи.
б)
Індивідуальна робота на карточках (
Голубого кольору).
• Гра « Встанови порядок».
Обізвалась морковиця…
• Гра « Встанови порядок».
Обізвалась морковиця…
Обізвались
буряки…
Обізвалась
бараболя…
Обізвався старй біб…
Обізвався старй біб…
Обізвалась
жовта диня….
Обізвались
огірочки…
Ходить
гарбуз по городу…
в)
Гра « З’єднай овоч з його асоціативним
значенням»
Буряк солодка, як мед.
Картопля коса її на дворі.
Морква вареники.
Диня салат.
Квасоля сором’язливість ( червоний , як….).
Огірочки обов’язкова до борщу.
Буряк солодка, як мед.
Картопля коса її на дворі.
Морква вареники.
Диня салат.
Квасоля сором’язливість ( червоний , як….).
Огірочки обов’язкова до борщу.
IХ.
Творчий перенос знань і
навичок у нові або змінені умови
з метою формування вмінь.
Виразне
читання пісні в особах. Діти одягають
маски із зображенням овочів.
Робота
над ілюстрацією.
— Кого
зайвого із названих овочів помітили?
(моркву)
Хвилинка
творчості.
Робота
в парах.
Використовуючи
слова: морква, морквиця, морквинка,
складіть куплет про моркву.
Довідкове
бюро (інформація про лікувальні
властивості овочів: огірка, дині,
картоплі, буряка та походження слова
«город»).
Учень
1
Гарбуз
Насіння
гарбуза дуже часто іменують «аптека в
мініатюрі» насіння цих овочів
увібрали себе практично весь список
існуючих мікроелементів і вітамінів,
які так необхідні для нормального
функціонування людського організму.
Це і магній, і білок, і залізо, фосфор,
марганець, цинк, мідь, і багато інших.
Вживаючи це насіння людина
може забезпечити нормальну працездатність.
Учень
2
Диня
У
давнину араби називали диню «Райськими
плодами» за медовий смак м’якоті, яка
прекрасно втамовує
спрагу, профілактичні, та лікувальні
властивості. У Росії народні цілителі
18 ст. стали вирощувати дині не тільки,
як дієтичний, скільки як лікарський
харчовий продукт. Біохімічний склад
дині різноманітний.
Учень
3
Огірки
Відомо,
що поживна цінність огірка незначна –
в них міститься 97% води. Приємний
освіжаючий смак огірка залежить від
наявності невеликих кількостей вільних
органічних кислот, а характерний запах
обумовлений присутністю ефірної олії.
Всі ці компоненти знаходяться в шкірочці.
Учень
4
Буряк
Дієтологи
вважають буряк найкращим
природним лікарем, який допомагає
справитися із синдромом «Лінивого»
кишечника. Буряк містить в собі масу
важливих для здоров’я речовин.
Учень
5
Картопля
Картоплю
справедливо називають в нашій країні
«Другим хлібом», незліченну
кількість страв можна приготувати з
цим овочем. До того ж картоплю активно
використовують в народній медицині. У
всьому світі високо цінуються і харчові,
і корисні властивості картоплі.
Рефлексія.
Вправа
«Продовж речення»
Х.
Підсумок уроку. Домашнє
завдання.
-
Я довідався на уроці що…
- Мені сподобалось…
- Я тепер знаю...
- Мені сподобалось…
- Я тепер знаю...
-
Розіграти пісню. Підготуватись до
інсценізації.









